Chromowanie aluminium w teorii i praktyce
Chromowane aluminium to ceniony element o dużych wartościach estetycznych i praktycznych. Alufelgi, klamki, tuleje czy tłoki cieszą się dużym uznaniem nie tylko ze względu na wykończenie, które jest atrakcyjne wizualnie, ale również z uwagi na podwyższoną wytrzymałość i odporność na zróżnicowane czynniki środowiskowe. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak przebiega proces chromowania aluminium, jaki efekt uzyskuje się w jego wyniku, a także, z jakimi problemami można spotkać się w trakcie galwanizacji tego materiału.
Chromowanie techniczne detali aluminiowych
Chromowanie techniczne to proces, którego celem jest przede wszystkim znaczna poprawa trwałości i zwiększenie żywotności części aluminiowych. Do pokrycia warstwą chromu wykorzystuje się metodę galwaniczną, podczas której elementy poddaje się kąpielom w roztworach soli chromu, które podgrzane są do kilkudziesięciu stopni i jednoczesnym oddziaływaniu prądem stałym o niskim napięciu. Zastosowanie anod profilowanych zapewnia uzyskanie jednolitej warstwy chromu na całej powierzchni przedmiotu. Jak wyjaśnia producent instalacji energoelektronicznych Markel, czynnikami wpływającymi na jakość powłoki są stężenie i intensywność elektrolitu, temperatura kąpieli, gęstość prądu katodowego, a także kształt samego przedmiotu.
Jakie trudności mogą pojawić się w procesie chromowania?
Branża galwaniczna wymaga wiedzy popartej wieloletnią praktyką, dzięki której gotowe elementy wyglądają pięknie nie tylko zaraz po kąpieli, ale również przez wiele lat eksploatacji. Z tego powodu chromowanie techniczne zleca się firmom specjalizującym się w galwanizacji aluminium, mimo że w sieci dostępnych jest mnóstwo zestawów do przeprowadzania procesu w warunkach domowych. Plamki, smugi i ciemne powłoki są skutkiem różnych nieprawidłowości w procesie chromowania. Co dokładnie jest ich przyczyną i jak tego uniknąć?
Nadmiar siarczanów w kąpieli chromującej wynikający z dodawania podwarstwy niklu albo miedzi, w których występują jony siarczanowe przedostające się do kąpieli chromującej. Ich nadmiar przyczynia się do powstawania smug, dlatego w celu uniknięcia tego typu wad zaleca się analizę kąpieli chromującej pod kątem zawartości siarczanów. Strącić je można za pomocą węglanu baru.
Nieprawidłowa praca prostowników zasilających wannę lub nieprawidłowo ustalone napięcie mogą przyczynić się do powstania wad w postaci nieregularnej powierzchni z plamami i smugami. W celu wyeliminowania nieprawidłowości niezbędna jest znajomość zasady działania prostownika i skutków jego pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana