Czym charakteryzują się kominy typu WSPS?

Kominy typu WSPS zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników nowoczesnych systemów grzewczych. Układ współosiowy WSPS to jedno z popularnych rozwiązań stosowanych w celu bezpiecznego i skutecznego odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych, niezależnie od wentylacji pomieszczenia. Na jakiej zasadzie działają kominy typu WSPS i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w naszym artykule.
Odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego, niezależnie od wentylacji pomieszczenia – co warto wiedzieć o systemie kominowym WSPS?
Funkcjonowanie kotła kondensacyjnego wiąże się z powstawaniem mokrych spalin, a także z występowaniem nadciśnienia w przewodach. Ale to nie wszystko. W procesie spalania gazu w kotle kondensacyjnym, wytwarzają się ponadto także kwaśne skropliny (kondensat), które z czasem mogą uszkodzić przewody. W związku z tym, systemy kominowe stosowane w kotłach kondensacyjnych powinny być nie tylko szczelne, ale też wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz kwasów (nie jest tajemnicą, że materiałem, który nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wilgoci i kwasów, jest stal kwasoodporna).
Jednym z rozwiązań technicznych, łączącym w sobie wszystkie te cechy, pozwalającym na bezpieczne i skuteczne odprowadzanie spalin z kotłów kondensacyjnych, jest nadciśnieniowy współosiowy system powietrzno-spalinowy (WSPS).
Kominy WSPS, a także bogaty wybór akcesoriów kominowych, wykonanych z odpornych na działanie wilgoci oraz kwasów materiałów, wyróżniających się doskonałą szczelnością, oferuje między innymi producent kominów, Komin-Flex.
Jak zbudowany jest komin typu WSPS?
Współosiowy system powietrzno-spalinowy (WSPS) składa się z dwóch przewodów („rura w rurze”). Przewód wewnętrzny służy do odprowadzania spalin z kotła, zaś przestrzeń pomiędzy płaszczem zewnętrznym, a rurą spalinową służy dostarczaniu powietrza do spalania. W zależności od zastosowanego urządzenia grzewczego i możliwości danego budynku (najczęściej w przypadku kotłów o większych mocach, a także w przypadku długich przewodów kominowych), WSPS można połączyć z podciśnieniowym systemem kominowym. W przypadku połączenia obu tych systemów, spaliny z kotła odprowadzane są nadciśnieniowym przewodem spalinowym do pionowego komina podciśnieniowego (zwykle komina izolowanego na elewacji budynku), gdzie ich usuwanie wspomagane jest przez klasyczny ciąg kominowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agawent Agnieszka Różewicz
Metalowe artykuły - produkcja, hurt
woj. dolnośląskie55-220 Jelcz-Laskowice, Kolejowa 3
-
Tech-Plan Spółka cywilna Robert Grędas, Artur Turski
Stal, wyroby stalowe
woj. wielkopolskie62-060 Będlewo, Wiejska 27a