Wyoblanie blachy - zalety i przebieg procesu
Wśród różnorodnych metod obróbki plastycznej metali wyróżnić można między innymi wyoblanie, które stosowane jest na przykład w przypadku blach. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule, dlatego dowiesz się z niego na czym polega wyoblanie blach, w jaki sposób przebiega ten proces oraz jakie są jego najważniejsze zalety.
Na czym polega wyoblanie blach?
Wyoblanie, określane także niekiedy drykowaniem (z niem. drücken), jest metodą obróbki plastycznej metali, która bazuje na ich podatności na odkształcanie, po przekroczeniu granicy plastyczności materiału. Pozwala ona na uzyskanie cienkościennych brył obrotowych o różnorodnych, niekiedy nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Wyoblanie blach stosowane jest najczęściej w przypadku takich metali jak:
aluminium,
miedź oraz jej stopy,
cynk,
stal nierdzewna lub kwasoodporna.
Przeprowadzane jest ono natomiast z wykorzystaniem specjalnych maszyn określanych wyoblarkami, które dzielą się na modele ręczne oraz mechaniczne.
W jaki sposób przebiega proces wyoblania blach?
Proces wyoblania blach oferowany, chociażby przez firmę, której specjalizacją jest obróbka plastyczna metali Metaloplast z Olkusza polega na oddziaływaniu na wirujący materiał specjalnego wzornika. Blacha w postaci najczęściej krążka układana jest więc na nim, a następnie dociskana. Dzięki temu wirując wraz z nim, jej kształtowanie odbywa się za pomocą przyrządów nazywanych wyoblakami i pozwala uzyskać regularny kształt. Zastosowanie ruchów oddalających i przybliżających narzędzia obrabiająca umożliwia natomiast wyoblenie z blachy nieregularnych form oraz skomplikowanych detali.
Jakie są najważniejsze zalety wyoblania blach?
Metoda obróbki plastycznej metali poprzez wyoblanie cechuje się wieloma zaletami. Przede wszystkim jest ona tańsza i szybsza niż chociażby tłoczenie. Wszystko za sprawą tego, że powstawanie określonego elementu odbywa się w tym przypadku podczas jednego cyklu pracy, a narzędzia potrzebne do jego przeprowadzenia nie są drogie. Podczas wyoblania blach powstaje również niewiele odpadów, dzięki temu ta metoda obróbki metalu jest bardzo wydajna. Dodatkowo jest ona także doskonałym rozwiązaniem w przypadku małoseryjnej produkcji elementów, w przypadku których tłoczenie okazuje się nie opłacalnym rozwiązaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana